Predikanten

Voor de reformatie strekte de parochie Nieuw-Helvoet zich uit over de polders Nieuw-Helvoet, de Quack, het Weergors (met Hellevoetsluis) en de Oude en Nieuwe Struiten.  Volgens een rekening van het Bisdom Utrecht bestond het personeel van de kerk in 1517 uit:

Een curatus (pastoor)

Een vicecuratus (kapelaan)

Een magister fabrice et mensa sancti spiritus ( voor technische zaken en armenzorg)

Twee altaristen (misdienaren)

Een custos (koster).

 

De laatste pastoor Hendrik Boogaard, naar wie een straat en een school zijn vernoemd, kwam op tragische wijze aan zijn einde. In 1572, na de verovering van Den Briel door de Watergeuzen, werd hij door dezen opgepakt, naar Den Briel gebracht en daar zonder enige vorm van proces evenals de martelaren van Gorcum opgehangen.

 

Johannes Culhemius was de eerste predikant na de reformatie.

 

Predikanten van de Hervormde Gemeente Nieuw-Helvoet:

(Nieuw-Helvoet was tot 1591 gecombineerd met Nieuwenhoorn  en gecombineerd met    Hellevoetsluis  tot 1641)     

                                                                                             

      Intrede                herkomst                   afscheid

                                                       

Johannes Culhemius                                            ………………           ………………………..               ??-??-1574

 ds. M.P. Dijckman (Matthijs Pietersz.)               26-07-1591     afgezet Abbenbroek              ??-09-1593   

 ds. W.H. Pannekoeck (Wouter Hendricksz.)      ??-04-1595      Simonshaven – Biert             ??-??-1598 

 ds. I.J. van Bylant (Isebrandus Johannesz.)        ??-??-1598      Pieterburen                            08-02-1611 

 ds. R.S. Donteklok (Reginus Segersz.)                10-07-1611  kandidaat                                 30-06-1619 

 ds. P. Empereur (Petrus)                                     11-08-1619  Vlaanderen                              16-06-1628   

 ds. P. Steyaert (Petrus)                                       21-01-1629  Hekelingen                               ??-03-1644 

ds. E. Courtenius (Esajas)                                    03-07-1644  kandidaat                                 06-10-1647 

 ds. J. van Noyen (Johannes)                                26-01-1648  kandidaat                                 ??-??-1662   

 ds. I. de Potter (Isaacus)                                     07-05-1662  kandidaat                                 ??-??-1666 

ds. P. Couwenhoven Swalmius (Petrus)              16-01-1667  kandidaat                                 13-07-1670 

 ds. P. Massis (Petrus)                                         19-10-1670  kandidaat                                 ??-10-1680 

 ds. J. de Bruyn (Johannes)                                  11-05-1681  kandidaat                                 16-07-1684 

 ds. M. Cobmeijer (Marinus)                                22-10-1684  kandidaat                                 08-04-1714 

 ds. Z. van Duuren (Zacharias)                             03-11-1714  kandidaat                                 15-06-1723 

ds. R. Vos (Roeland)                                             02-04-1724  kandidaat                                 18-03-1759 

ds. D. Wilree (Didericus)                                     16-04-1759  hulppred. Akersloot                  17-04-1768 

ds. E. van Diemen van Lamzweerde (Ewoud)      28-08-1768  Vorden                                      08-10-1769

ds. U.E. van Berchuis (Ubbo Emmius)                  01-04-1770  kandidaat Groningen               09-10-1774 

ds. P.A. van Kooten (Petrus Adrianus)                  19-03-1775  kandidaat Rhenen                   28-10-1787  

ds. J.E. Fouache (Jacobus Eliza)                            08-06-1788  kandidaat Delft                       12-12-1790 

ds. J. Kooy (Johannes)                                           10-07-1791  Jaarsveld                                 05-12-1797

ds. W. Schintzel (Willem)                                      15-04-1798  Kockengen                              30-06-1799 

ds. P. Zilvergieter Hoogstad (Philippus)                03-11-1799  kandidaat                               07-11-1802 

ds. D. van Leeuwen (Didericus)                             31-07-1803  kandidaat                               27-09-1857 

ds. D.J. van Aalst (Dirk Johannes)                          11-04-1858  kandidaat                               27-10-1861 

ds. I. Hooijkaas (Isaak)                                           23-03-1862  kandidaat                               08-09-1867 

ds. W.F.C. van Laak (Willem Frederik Christiaan)  01-12-1867  kandidaat                               01-10-1876 

ds. W.H. Stenfert Kroese (Willem Hendrik)            03-12-1876  kandidaat                               15-08-1880 

ds. C. Reijers (Cornelis)                                          19-12-1880  Ellewoutsdijk                         26-03-1885 

ds. J.C.IJ. Bussingh de Vries (Johannes Cornelis IJsbrand)

         05-12-1886  Heinkenszand                        10-03-1889 

 ds. J. Visser (Jan)                                                   05-01-1890  Venhuizen                              30-09-1894 

ds. G.A. Kniphuisen (Gerard Arnold)                      23-06-1895  kandidaat Heiloo                    12-06-1898 

ds. L.A. Rademaker (Leonard Albert)                     04-12-1898  kandidaat ’s-Gravenhage       01-05-1900 

ds. E.J. van der Brugh (Emmanuël Johannes)        05-08-1900  kandidaat ’s-Gravenhage       29-10-1905  
ds. D.E.W. van Weel (Dirk Eliza Willem)               29-04-1906  Nieuw-Beerta                         12-04-1914 

ds. A. de Kat Angelino (Albertus)                           14-06-1914  Rhenoy                                   05-08-1917 

ds. A. Priester (Abraham)                                       28-04-1918  Heenvliet                               19-06-1932 

ds. D. Visser (Dirk)                                                 18-09-1932  Kedichem                               07-01-1940 

ds. L.A.F. Reddingius (Lambertus Atzema Folmer) 

         14-04-1940  Zierikzee                                29-07-1945 

ds. G.J. van Dingstee (Gerrit Jan)                           22-05-1949  emeritus Pijnacker                24-04-1955

ds. H.F. Swart (Henri Frans)                                    12-02-1956  Marum                                   09-04-1961 

ds. S. Nijdam (Simon)                                              01-10-1961  kandidaat ’s-Gravenhage      09-06-1968 

ds. S.G. Oosterhoff (Sipke Gerben)                         15-12-1968  Hoogwoud                             18-04-1976 

ds. B.J.S. Jonker (Bert Jan Sytze)                              01-08-1976  Cuijk – Grave                        24-04-1988 

ds. mw. K. van Bergen (Käte)                                  03-12-1989  Rijswijk (Z-H.)                       31-12-1990 

      -

Met ingang  van 1-1-1991 is Nieuw-Helvoet opgegaan in de Hervormde Gemeente Hellevoetsluis-Nieuwenhoorn-Nieuw-Helvoet    

 

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het boek ‘Uit de geschiedenis van Nieuw-Helvoet’ door J.J. Walters (uitgave Stichting Historie Hellevoetsluis) , en de website ‘dominees.nl’.